Summer University: The five SENSES of BILBAO 1/2

Když jsem se toto léto rozmýšlel, kam pojedu na SU, byla pro mě důležitá doba trvání. A právě proto mě zaujala týdenní “letní” v Bilbau. A musím říct, že nakonec to byla právě doba trvání, co mě mrzelo nejvíc. Bylo to natolik skvělé, že bych s ostatními účastníky rád strávil daleko více času.

Bydleli jsme v malém fitku na nafukovacích matracích. Musím říct, že bylo příjemné být pohromadě jako skupina i za cenu menšího soukromí. Jen zázrakem nikdo nechrápal . Z naši fitness základny jsme vyráželi na výlety. Poznali jsme krásy Bilbaa, byli jsme v Gernice, městečku, které je symbolem Baskického národa a které bylo předlohou Picassovi pro jeho slavný obraz. Byli jsme surfovat, navštívili jsme místo, kde se natáčelo Game of Thrones – Gaztelugatxeko. Zlatým hřebem celé SU byl festival Aste Nagusia, při kterém se celé Bilbao změní v jednu velkou párty. Asi největším zážitkem z toho bylo Txupinazo, při kterém se lidi nehorázně zprasí vším možným, zaznamenal jsem tyto substance: víno, kola, vajíčka, mouka, kečup, hořčice, šlehačka. Byli jsme v tom tak dobří, že jsme si vysloužili fotku na hlavní stránce místních novin. No a pak se zpívá a tancuje do rytmu zdejší baskické hudby – refrén jsme se povinně naučili 😊.

Jako někdo, kdo zažil SU z obou pohledů, jak organizátora, tak účastníka musím říct, že celá SU byla naprosto perfektně zorganizována. Poznal jsem skvělé osobnosti, a z mnohými z nich jsem v kontaktu a plánujeme se potkat brzy na Agoře v Salernu.

Adam Kubák, AEGEE-Praha

English