Summer University: Colors of Culture – Summer of Youth

SU, kam jsem se rozhodl vydat, byla na Balkáně, konkrétně v Srbsku. Sjelo se zde téměř 40 studentů z různých koutů Evropy. Některé národy měly početnější zastoupení jako např. Španělé (celkem 13). Ale byly zde také státy s méně početným zastoupením jako např. Maďarsko nebo já, za Česko. Byl jsem velice rád, že jsem jediný Čech, účastnící se tohoto letního dobrodružství. To, co jsem od SU očekával, se také naplnilo. I když může být název této akce trochu zavádějící (Letní univerzita), tak to rozhodně není jako ve škole.

Rozdíl mezi SU a klasickou výukou angličtiny ve školní lavici je ten, že během vyučovací hodiny můžete kdykoliv říct: “Ty vole, já nevim, jak to vysvětlit v angličtině”. Není to ani jako na dovolené, kde trávíte čas se svojí česky mluvící rodinou a jediná situace, kdy přijdete do styku s angličtinou, je v momentě, když se v restauraci ptáte na heslo od Wifi. Na SU se na vás nonstop 2 týdny vkuse valí jenom angličtina, občas, díky velkému počtu Španělů, i španělština. Za největší benefit SU považuji přirozený styk s cizím jazykem. Myslím, že většina účastníků tam jede proto, aby poznala ostatní studenty z jiných evropských zemí, ale zároveň také proto, aby zjistila co nejvíce o lokalitě, ve které se zrovna nachází. Každý se chce dozvědět co nejvíce o tom druhém, a i ten sebevětší introvert nevydrží 14 dní v kuse jenom mlčet.

V Srbsku jsem navštívil celkem 3 lokality: Bělehrad, Novi Sad a národní park Fruška Gora. Podle mě, se určitě všechny “krásy” Srbska nechají objevit za kratší dobu, než jakou jsem tam strávil, ale díky skvělému kolektivu, který se zde na SU sešel, bylo o zábavu postaráno po celou dobu a vzpomínky na níže uvedené věci se jen tak z paměti nevytratí: Index = Speciální studentská pochoutka v podobě sendviče za pouhých 50Kč, typická pouze pro město Novi Sad. A mimochodem, je mnohem chutnější než kebab! Muzeum Jugoslávie v Bělehradu, kde se na vás ze všech stran valí dary pro bývalého jugoslávského prezidenta J.B. Tita, návštěva místních Shisha barů <3, společenská hra Coco Bongo a samozřejmě European night + spousta dalších nezapomenutelných pochutin a zážitků…

Vítek Brukner, AEGEE-Praha

English