Erasmus +

erasmus

Projekty nebo tzv. výměny mládeže pořádané v rámci programu Erasmus+ jsou příležitostí, jak strávit 5 až 21 dnů v cizí zemi ve společnosti mladých lidí z různých koutů Evropy, udělat něco pro svou budoucnost a při tom si užít spoustu zábavy. Každý projekt je zaměřený na určité téma, například nezaměstnanost mladých, aktivní občanství, média, podpora demokracie, menšiny, sport, hudba nebo tanec, kterému se účastníci po dobu jeho trvání věnují. Škála nabídek bývá široká a témata se neustále obměňují, takže si vybere opravdu každý. Cílem programu Erasmus+ je rozvíjet dovednosti mladých lidí a zvýšit jejich šance na získání vysněného zaměstnání, z projektů si účastníci odvážejí ale i plno nezapomenutelných zážitků a nových přátel. Projekty jsou financovány grantem Evropské unie, díky čemuž mají možnost vyjet do zahraničí všichni motivovaní zájemci.

 

Pro koho jsou projekty určené?

Projektů se mohou účastnit mladí lidé ve věku od 13 do 30 let. Program Erasmus+ je otevřen všem bez ohledu na úroveň jejich vzdělání nebo sociální či kulturní původ.

 

Jak takový projekt probíhá?

Za každý stát, který se na projektu podílí, se účastní obvykle tři až sedm lidí, z nichž jeden plní funkci „group leadera“. Ten má zejména ulehčit komunikaci mezi organizátory a účastníky před, v průběhu i po skončení projektu a postarat se o řádné navrácení nákladů na dopravu ze strany organizátorů. Program projektu mají na starosti jeho pořadatelé. Převážnou část zpravidla tvoří nejrůznější workshopy, přednášky a diskuze na dané téma, teambuildingové hry, výlety do okolí a další volnočasové aktivity. Nedílnou součástí projektů jsou tzv. culture nights, kdy každá národní skupinka představuje svou zemi. Culture night je jedinečnou příležitostí ochutnat specifická jídla a nápoje z ostatních zemí nebo si vyzkoušet tradiční tance a národní zvyklosti. Na konci každého projektu získají účastníci Youthpass (Pas mládeže), tedy certifikát potvrzující účast na projektu a vypovídající o klíčových kompetencích, které si díky neformálním vzdělávacím aktivitám v jeho průběhu osvojili. Youthpass pak může znamenat výhodu v jejich další vzdělávací nebo profesní dráze.

 

Jaké jsou hlavní přínosy projektů a proč se jich účastnit?

Projekty jsou ideální příležitostí, jak snadno a za malý peníz poznat země, které by tě jinak možná ani nenapadlo navštívit, navázat nová přátelství a kontakty s lidmi z celé Evropy i mimo ni a při tom rozvíjet své schopnosti a dovednosti, které budeš moct uplatnit třeba při budoucím hledání práce. Workshopy a diskuze pomáhají zlepšovat komunikační dovednosti a tvořivost a celé projekty často fungují jako motivátor k dalšímu seberozvoji nebo většímu zapojení do společenského dění. Na projekt můžeš vyjet nejen do zemí EU, ale například i do Zakavkazska, na Balkán nebo do Turecka a poznat místní kulturu mnohem lépe než jako turista. Díky mezinárodnímu prostředí účastníci překonávají možné předsudky a stereotypy, učí se jeden od druhého a zároveň mají ideální příležitost procvičit si cizí jazyky. Na projektu zkrátka poznáš a naučíš se mnoho nových věcí v neformální přátelské atmosféře a rozhodně tě při tom nemine kopa zábavy a jedinečných zážitků.

 

Kolik mě bude projekt stát?

Díky grantu EU máš na místě zdarma zajištěné ubytování i stravu a proplacena ti bude i většina nákladů na dopravu. Příspěvek, který ti bude na dopravu poskytnut, se vypočítává podle vzdálenosti z místa bydliště na místo konání projektu. Vzdálenost si snadno zjistíš pomocí této kalkulačky.

 

V některých případě organizátoři vybírají účastnický poplatek, který se platí na až na místě a může být ve výši kolem 40 EUR.

 

Můžu se projektu účastnit, i když nejsem členem AEGEE-Praha?

Na projekt, na který AEGEE-Praha vysílá účastníky, se může přihlásit kdokoliv, tedy i nečlen AEGEE-Praha. Hlavní kritériem je motivace pro účast na samotném projektu a možnost využití nabytých zkušenosti v budoucnosti, nejlépe přímo v rámci AEGEE-Praha! 🙂

 

Chcete se dozvědět více o projektu Erasmus+ a aktuální nabídce projektů?

Navštivte oficiální stránky projektu ZDE a ZDE!

 

Na zkušenosti našich účastníků se můžete podívat ZDE

English